عملیات پایگاه بسیج شهدای ایرنا

در مورد گوشه اي از عملیاتهای 8سال دفاع مقدس و سرداران شهید

 

مرحله اول عمليات والفجر 10

عمليات والفجر10 در ساعت 30/23 دقيقه سه‌شنبه شب مورخه 25/12/66 هم‌زمان با عيد مبعث رسول اکرم(ص) با رمز مبارک "يارسول‌الله، (ص)"، "يا رسول‌الله(ص)" و با اهداف آزادسازي بخش وسيعي از استان سليمانيه، انهدام ماشين جنگي دشمن به مرحله اجرا گذاشته مي‌شود.

رزمندگان نيروي زميني سپاه پاسداران با عبور از کوه‌ها، رودخانه‌ها و ديگر موانع طبيعي و مصنوعي از دو محور به پايگاه‌ها و مواضع نيروهاي عراق يورش مي‌برند و با درهم کوبيدن مواضع آن‌ها و وارد آوردن تلفات و خسارات سنگيني خطوط مقدماتي دشمن را تسخير و باقيمانده نيروهاي شکست خورده آنان را وادار به فرار مي‌کنند.

نيروهاي اسلام پس از منهدم کردن خاکريزهاي مقدماتي، در زير نور منورها به سوي شهر خرمال پيشروي مي‌کنند. پس از درهم کوبيدن نيروهاي بعثي در 12 کيلومتري شمال خرمال و پاکسازي منطقه، چند روستا از جمله گچينه بالا، دره گولان، ميرسور، رستم بيگ، گرلوپ، دکون، گچينه پايين، محمد خوج و شيوه مو را آزاد مي‌کنند و با قطع ارتباط نيروهاي دشمن در دو محور خرمال به سيد صادق و خرمال به حلبچه، به هم ملحق مي‌شوند.

خلبانان شجاع هوانيروز ارتش به علت شرايط سخت کوهستاني، قسمت عظيمي از کار تدارکات و حمايت از رزمندگان را به عهده مي‌گيرند و با پروازهاي متوالي، اين مهم را دوشادوش ديگر نيروها انجام مي‌دهند. نيروي هوايي نيز با هجوم‌هاي پي در پي و منهدم ساختن تجهيزات و امکانات عقبه دشمن، نقش تعيين‌کننده‌اي در آزادسازي منطقه ايفا مي‌کند.

يگان‌هاي نيروي زميني سپاه پس از آزادسازي اهداف از پيش تعيين شده و رسيدن به دوزاده شهر خرمال، يگان‌هاي زرهي عراق را مورد هجوم سخت قرار مي‌دهند و تلفات سنگيني را بر آنان تحميل مي‌کنند.

در اين نبرد بي‌امان، چندين تانک و نفربر به آتش کشيده مي‌شوند و تعداد زيادي از آن‌ها نيز به غنيمت سپاه اسلام در مي‌آيند. در حالي که رزمندگان اسلام بي‌صبرانه منتظر ورود به شهر بودند، از خرمال خبر مي‌رسد که بين مردم و مامورين بعثي به علت آماده شدن مردم براي استقبال از سپاه اسلام درگيري رخ داده و عده‌اي از مردم هدف حمله ناجوانمردانه مامورين امنيتي حزب بعث قرار گرفته‌اند و مردم نيز متقابلا از خود عکس‌العمل نشان داده‌اند.

به دنبال انهدام امکانات زرهي، يک مقر توپخانه دشمن نيز هدف قرار مي‌گيرد و منهدم مي‌شود و رزمندگان اسلام دقايقي قبل از ظهر 26 اسفند و در سالروز بعثت گرامي پيامبر حضرت محمد(ص) پس از يک نبرد سنگين و تن به تن، پيروزمندانه وارد شهر خرمال مي‌شوند. مردم شهر به استقبال مي‌آيند و مقدم برادران سپاهي و بسيجي را گرامي مي‌دارند. فرماندهان نيروهاي اسلام در مساجد به سخنراني مي‌پردازند و مردم شهر نيز ابراز احساسات شديدي از خود نشان مي‌دهند.

در جريان اين علميات، علاوه بر آزادسازي شهر خرمال، 250 کيلومتر مربع از خاک عراق آزاد مي‌شود. جاده خرمال به شهر کردکوه و جاده خرمال به سيدصادق تحت کنترل در مي‌آيد. هم‌چنين بيش از 1100 تن از نيروهاي دشمن کشته و يا زخمي مي‌شوند و بيش از 550 تن نيز به اسارت در مي‌آيند. بر اثر آتش سنگين، دهها دستگاه تانک و نفربر منهدم و تعدادي نيز به غنيمت گرفته مي‌شوند.

راديو بغداد سکوت اختيار مي‌کند، ولي مطبوعات کويت فاش مي‌کنند که صدام از سفر مصر منصرف شده است. طارق عزيز وزير امور خارجه صدام براي سرپوش گذاشتن بر شکست عراق در اين عمليات، مدعي مي‌شود که فتح خرمال فقط يک شايعه است که توسط دشمنان عراق نقل شده است.

ستاد تبليغات جنگ طي اطلاعيه‌اي اعلام مي‌کند:

"رزمندگان اسلام با انجام اين عمليات، علي رغم هياهوي جهاني ثابت کردند که هر گاه اراده کنند سخت ترين ضربات را بر پيکر ارتش بعثي عراق وارد کرده و ابتکار عمل را هم‌چنان در جبهه‌هاي نبرد در دست خواهند داشت. جمهوري اسلامي ايران اينک که دشمن در جبهه‌هاي جنگ در اوج ذلت است. يک بار ديگر تاکيد مي‌کند که هيچ‌گونه چشمداشتي به خاک عراق ندارد. اما سلسله عمليات رزمندگان اسلام به منظور تنبيه متجاوز و احقاق حقوق مردم ايران و پاسخگويي به جنايات دشمن در حمله به شهرها با صلابت و قدرت تمام در سراسر جبهه‌هاي جنگ و در عمق خاک عراق ادامه خواهد يافت."

ستاد تبليغات جنگ در اين اطلاعيه هم‌چنين اشاره مي‌کند:"رژيم عراق به دنبال اين شکست با اتخاذ سياست زمين سوخته، مناطق مسکوني و تاسيسات اقتصادي شهرها و روستاهاي منطقه بويژه خرمال و حلبچه را هدف بمباران هوايي شديد خود قرار داده است."

مرحله دوم عملیات والفجر10

رزمندگان نيروی زمينی سپاه پاسداران،( ساعت30/2 دقيقه چهارشنبه 26/12/66) در مرحلة دوم اين عمليات با حملة گسترده از شمال به جنوب منطقه درگيری و پس از عبور از موانع ايذايي، ارتفاعات پوشيده از برف سونور، ارتفاعات 2200 و2300، به نيروهای کماندويي و مخصوص عراق يورش می‌برند و ضربات سنگينی را به آنها وارد می‌آورند. در اين مرحله از عمليات، جاده خرمال- ملاويس به کنترل در می‌آيد و بيش از 20 روستای ديگر از جمله تپه کلاری، حاجی رقه را در حاشيه درياچه دربنديخان آزاد می‌کنند و ارتباط شمال و جنوب استان سليمانيه عراق به طور کامل قطع می‌شود. با گسترش عمليات، شهر000/20 نفری دو جيله در آستانه آزادی قرار می‌گيرد و رزمندگان آزاديبخش اسلام با درهم شکستن تمامی موانع، در شامگاه روز چهارشنبه26 اسفند با سربلندی وارد شهر دو جيله می‌شوند.

درجريان اين عمليات جاده اصلی سليمانيه شهر‌های قطع می‌شود. يگان‌های از تيپ يکم کماندويي سپاه چهارم، تيپ 68 نيروی مخصوص، گردان يک دفاع الوطنی، گردان زرهی الطيب از لشکر18 پياده عراق منهدم وگردان‌های 7 دفاع الوطنی و25 حفاظتی حذب بعث متحمل خسارات و تلفات سنگينی می‌شوند.

دراين عمليات که در منطقه‌ای به وسعت 1000 کيلومتر مربع انجام می‌گيرد- بيش از 2500 نفر ديگر از نيروهای عراق کشته و يا زخمی و بيش از1000 نفر از جمله سرلشکر ستاد علی حسين عبيد العقاوی، فرمانده لشکر43 پيادة وابسته به سپاه يک به اسارت در می‌آيند. هوا نيروز ارتش جمهوری اسلامی ايران در ميان کثرت هواپيماهای دشمن، عمل تدارکات و پشتيبانی را به بهترين نحو انجام مي‌دهد. نيروهای جان بر کف مهندسی- زرهی نيز با احداث راه، رزمندگان اسلام را درعمق 40 کيلومتری خاک عراق ياری می‌کنند.

 

مرحله سوم عمليات والفجر10

مرحله سوم اين عمليات در اولين ساعات روز پنجشنبه 27/12/66 و با هدف تصرف شهر حلبچه از چندين محور و از طرف شمال به جنوب انجام می‌شود.

رزمندگان اسلام ( متشکل از بسيجيان سلحشور، رزمندگان جهاد سازندگی، نيروی دريایی و زمينی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) برای آزاد سازی حلبچه، با حمايت برتر و موفق هوا نيروز و نيروی هوايي ارتش جمهوری اسلامی ايران به سمت اين شهر به حرکت در می‌آيند. نيروی دريایی سپاه تعداد زيادی شناور سبک وسنگين به منطقة عملياتی انتقال می‌دهد و قسمت زيادی از کار تدارکاتی و پشتيبانی رزمندگان خط شکن را به عهده می‌گيرد و آنها را از رودخانه‌های سيروان، زيمکان و ليله که در جنوب شرقی استان سليمانيه قرار دارند- عبور می‌دهد و پس از آن رزمندگان را در يک عمليات حماسی و تحسين برانگيز به دامنة ارتفاعات بالامبو می‌رساند.

قوای اسلام پس از تهاجمی بی امان به ارتفاعات بالامبو، ارتفاعات1463،1483،1464،1398،1302،1602،1453،1159،1078،1022 را آزاد می‌کنند و همچنين تعداد90 روستا را از کنترل عراق خارج می‌سازند و به تصرف خود در می‌آورند.

در ادامه عمليات و هجوم بی امان، روستا‌های حدفاصل شهر دوجيله و درياچة دربنديخان از وجود بعثيان پاک سازی می‌شوند و پادگانهای مهم زمقی و حلبچه تحت کنترل در می‌آيند.

نيروی دريايي سپاه پاسداران موفق می‌شود خود را به شرق درياچة دربنديخان برساند و در کمترين مدت، اسکله‌هايي را در ساحل اين درياچه نصب کند. به دنبال آن، نيروی زمينی سپاه موفق می‌شود نيروهای مستقر در ارتفاعات شمال شرقی حلبچه را تار ومار کنند و اين شهر را به محاصره خود در آورند.

درجريان آزاد سازی شهر حلبچه، چند روستای ديگر نيز از چنگان بعثيان خارج می‌شوند. جان بر کفان اسلام با محاصره کامل منطقة عملياتی و تصرف ارتفاعات پرويند، قاديو، پنج قله و سويي هولت ضربات سنگينی به يگانهای دشمن مستقر در اطراف شهر قاديو، پنج قله و سويي هولت ضربات سنگينی به يگان‌های دشمن مستقر در اطراف شهر حلبچه وارد می‌سازند که در اين تهاجم و مرحله آزاد سازی شهر حلبچه، لشکر63 از سپاه يکم، گردانهای کماندويي لشکر63، گردان تانک الطيب از لشکر39، گردان‌های توپخانة 43و661، تيپ کماندويي سپاه چهارم تيپ 68 نيروی مخصوص، گردان يکم دفاع الوطنی، گردان2 و3 از تيپ 443، گردان زرهی الطيب از لشکر 18 پیاده و گردان‌های 7 و 19 احتياط منهدم می‌شوند و جمع کشته‌ها و زخمي‌های ارتش عراق به بيش از 8000 نفر و آمار اسرای تخليه شده به پشت جبهه به 3500 نفر می‌رسد. هم‌چنين مساحت اراضی آزاد شده به 800 کيلومتر بالغ می‌شود. يگان زرهی سپاه بدر در اين مرحله از عمليّات، با تيپ 80 زرهی دشمن درگير می‌شود که با بکارگيری تانک‌هایT.72 که در عمليات والفجر 8 به غنيمت گرفته بود، يک تيپ کامل دشمن را منهدم می‌سازد.

 

مرحله چهارم عمليات والفجر 10

مرحله چهارم اين عمليات در مورخه 29 اسفند، از دو محور شمالی و جنوبی و به قصد تصرف شهر‌های نوسود، طويله و بياره آغاز مي‌شود. رزمندگان نيروی زمينی سپاه پاسداران با پشتيبانی و حمايت نيروهای مهندسی – رزمی سپاه، جهاد سازندگی، هوا نيروز و نيروی هوايي ارتش، هجوم کوبندة خود را متوجه ارتفاعات مشرف بر شهر حلبچه می‌کنند.

گروه تخريب با جمع‌آوری و خنثی سازی ميادين مين، راه‌های عبور و رسيدن به قلب دشمن را باز می‌کند.

با گشوده شدن راه‌های عبور توسط تخريبچی‌های از جان گذشته، نيروهای خط شکن با هجومی ديگر به ارتفاعات اطراف شهر حلبچه، شهر را از سلطه و ديد مستقيم دشمن خارج کرده و ارتفاعات 1747 و سوسه کان را پاکسازی می‌کنند.

نيروهای مهندسی- زرهی سپاه و جهاد سازندگی پس از شکسته شدن خطوط دفاعی دشمن با قدرتی بی نظير در نقاط صعب العبور جاده احداث می‌کنند و با تلاشی مضاعف، راه را برای عبور نيروهای سپاه پاسداران باز می‌کنند. جنگنده‌های تيز پرواز نيروی هوايي ارتش ايران با انهدام جنگ افزارهای دشمن، به حمايت برادران سپاهی و بسيجی بر مي‌خيزند.

نيروهای اسلام طی نبردی شديد، ارتفاعات سنام، يال مشرف بر شهر‌های بياره و طويله، ارتفاعات کاوکش، يروييد و هم‌چنين يال مشرف بر ارتفاعات سوسه کان را تصرف می‌کنند و پيروزمندانه وارد شهر نوسود- که مدت هفت سال در اشغال نيروهای بعثی و ضد انقلاب بود- می‌شوند.

رزمندگان پيروز، درتداوم عمليات، دامنه حملات خود را به سمت نيرو‌های مستقر در اطراف شهر‌های بياره و طويله گسترش می‌دهند و تلفات و خسارات زيادی در اين محور بر دشمن تحميل می‌کنند.

هلی کوپتر‌های کبری با هدف قرار دادن ادوات زرهی و مواضع دشمن، رزمندگان سپاه پاسداران را ياری می‌کنند و تعداد پروازهای جنگی خود را به588 سورتی می‌رسانند. نيروهای اسلام پس از درهم شکستن آخرين مقاومت‌های دشمن، پيروزمندانه وارد شهر طويله و بياره عراق می‌شوند که با اين فتح، عمليات والفجر10 به اوج خود می‌رسد. در اين مرحله از عمليات بيش از1000 تن از نفرات دشمن کشته يا زخمی می‌شوند و تعداد 400 نفر ديگر از آن‌ها به اسارت در می‌آيند و وسعت مناطق آزاد شده به900 کيلومتر مربع افزايش می‌يابد. بدين ترتيب تعداد کشته و زخمی عراق از آغاز عمليات والفجر 10 به بيش از 9200 تن و تعداد اسرای تخليه شده به پشت جبهه4000 نفر می‌رسد.

هم‌چنين تعداد زيادی تانک، خودرو و نفربر در اين عمليات به غنيمت گرفته می‌شود. نيروی هوايي عراق در تداوم بمباران‌های سنگين و پياپی تلاش می‌کند ضعف نيروی زمينی بعث را جبران و رزمندگان اسلام را وادار به توقف نمايد که در اين ميان چند فروند از جنگنده‌ها که خلبانان بعثی آن خود را به آب و آتش می‌زدند هدف قرار می‌گيرند.

راديو بغداد در حالی که شهر‌های خرمال، دوجيله، حلبچه، نوسود، بياره و طويله آزاد شده و قريب 4000 نفر به اسارت در آمده بودند، هم‌چنان آزادسازی اين شهرها را تکذيب و در مورد کشتار حلبچه سکوت اختيار می‌کند.

رزمندگان سپاه اسلام، در اولين ساعات بامداد روز شنبه 29 اسفند، مواضع دشمن بعثی و ضد انقلاب خود فروخته را در شمال غربی شهر خرمال مورد حمله قرار می‌دهند ويا پيشروی در خطوط دفاعی آنها تعداد200 نفر از بعثيها و 200 نفر از ضد انقلاب را به هلاکت می‌رسانند و 10 روستای ديگر به تصرف خود در می‌آورند. هم‌چنين سرهنگِ ستاد، اسماعيل احمد حامد، فرماندة تيپ يکم کماندويي سپاه چهارم و سرهنگ شتوی صليبی، فرماندة گردان يکم کماندويي از لشکر28 را که در روستاهای آزاد شده مخفی شده بودند،به اسارت در می‌آورند.

يگانهای زرهی عراق با جمع‌آوری نيروهای پراکندة خود اقدام به پاتک می‌کنند که با مقابلة شايستة مواجه می‌شود و پس از تحمل تلفات و خسارات به عقب رانده و... بيش از50 کيلومتر ديگر از خاک عراق آزاد می‌شود و رزمندگان به تثبيت موقعيت می‌پردازند. 

 

مرحله پنجم عمليات والفجر 10

مرحله پنجم عمليات در شامگاه چهارشنبه 13/1/67 در خجسته ميلاد امام سجاد (ع) در محور خرمال- سيد صادق آغاز می‌شود و ظفرمندان اسلام با هجوم به قوای دشمن در اين محور- که تنها راه ارتباطی نيروهای عراق به منطقه والفجر 10 از شمال محصوب می‌شد- ضربات سختی به نيروهای تازه رسيد، وارد می‌آورند.فرماندهان عراقی، که با آوردن اين نيروها قصد اجرای پاتک‌های سنگينی را داشتند، با حمله غافلگيرانه مواجه و با از دست دادن بخش‌هايي از لشکر‌ها و تيپ‌های خود، از اين محور به عقب رانده می‌شوند.

در اين مرحله از عمليات، تيپهای 95 پيادة کماندويي از سپاه پنجم، تيپ 25 مکانيزه، چهار گردان از تيپهای 18 و 46 تار و مار می‌شوند. با کشته و زخمی شدن 1000 نفر ديگر، تعداد تلفات عراق افزايش می‌يابد. هم‌چنين با به اسارت در آمدن410 نفر ديگر، آمار اسرای عراق به 4400 نفر می‌رسد و طی سرکوب پاتک دشمن، يک هواپيما و يک هلی کوپتر آنها سقوط می‌کند.

يگان‌های ضد زره سپاه با پشتيبانی نيروی هوايي و هوا نيروز ارتش، تعداد30 دستگاه تانک و دهها نفربر را به آتش می‌کشند و تعدادی  را نيز به غنيمت می‌گيرند. در اين نبرد ارتفاعات539،521،557 مشرف بر شهر سيد صادق و چند روستای منطقه- که از شمال به سلسله ارتفاعات آزاد شده سورن، از جنوب به شرق درياچه دربنديخان، از شرق به شهر حلبچه و خرمال و از غرب به شهر سيد صادق متصل است- آزاد می‌شوند. دشمن برای باز پس گيری مناطق از دست داده بار ديگر اقدام به جمع‌آوری نيرو و پاتک می‌کند که بلافاصله باعکس العمل جانانة رزمندگان شکست ناپذير اسلام روبرو می‌شود. در اين پاتک چهار گردان از عراق به ميزان 70 درصد و تيپ443 به ميزان80 درصد خسارت می‌بينند.

درپايان عمليات، لشکر 16 قدس سپاه گيلان ماموريت می‌يابد که با نيروهای دشمن مستقر در ارتفاعات سورن درگير شود. پياده‌های اين لشکر به ارتفاعات سورن هجوم می‌برند و پس از به هلاکت رساندن نيروهای دشمن، اين ارتفاعات را پاکسازی می‌کنند. پس از اجرای اين ماموريت و تحقق هدف، دستور عقب نشينی صادر می‌شود. نيروی هوايي عراق نيز مانند هميشه به تلافی شکست نيروی زمينی خود، منطقه را هدف بمبهای شيميايي قرار می‌دهد و در اين ميان شهيد املاکی قائم مقام لشکر16 قدس به شهادت می‌رسد. و بدين ترتيب عمليات والفجر 10 با نتايج بسيار درخشان خاتمه می‌يابد.

نتايج عمليات

مناطق و تاسيسات آزاد شده:

- شهرهای حلبچه، خُرمال، دوجيله ( سيروان)، بياره، طويله

- بيش از 100 روستای منطقه و تصرف بخشی از جاده خُرمال- سليمانيه و سيد صادق

- شهر نوسود( که مدت 7 سال در اشغال دشمن بود)

- ارتفاعات سورن2200،2300 و 1058 ريشن و گوزيل

تجهيزات منهدم شدة دشمن:

- 10 فروند هواپيم

- يک فروند هلی کوپتر

- 450 دستگاه تانک و نفربر

- صدها دستگاه خودرو

- دهها قبضه انواع توپ و خمپاره انداز

- تعداد زيادی تجهيزات و سلاح‌های سبک و سنگين

يگان‌های منهدم شدة دشمن:

- لشکر 43 از سپاه يکم

- تيپ 7 زرهی

- تيپ1 کماندويي از سپاه چهارم

- تيپ 68 نيروی مخصوص

- تيپ 95 پياده

- تيپ 2 کماندويي از سپاه پنجم

- تيپ 443 به ميزان 100 درصد

- تيپ25 مکانيزه به ميزان 30 درصد

- گردان 8 دفاع الوطنی

- گردان زرهی الطيب از لشکر 18 پياده

- گردان‌های 7 و 19 احتياط

- گردان‌های توپخانة 661،943

- دوگردان از تيپ زرهی 80

- دو گردان از تيپ 46 زرهی لشکر 12

غنايم:

- بيش از 250 دستگاه تانک و نفربر

- صدهای دستگاه خودرو نظامی

- 70 قبضه توپ و کاتيوشا

- دهها دستگاه خودرو مهندسی

- دهها قبضه خمپاره انداز

- مقدار زيادی تجهيزات انفرادی

- تعداد زيادی سلاح سبک و نيمه سنگين

تعداد کشته و زخمی دشمن:

- بيش از11000 نفر

 

       
+ نوشته شده در  ساعت   توسط فرهاد شرف پور  |